K E R İ M L İ       Akkeçili köyü Kuzyaka küme evleri No: 42 Senirkent Isparta TÜRKİYE        '' www.kerimli.net ''

                K    E    R     İ     M     L     İ         "  nesil gücümüz   "                                  

B
ir aşkla başladık bu sevdalara,
          Sevdamız uğruna düştük yollara,
                   Birlikte karşı koyduk uzun yıllara,
                           Azimle sahip çıktık kutlu davamıza,
                                    Bugün varsak; sağlam duruşumuz arkamızda...       Necati KOCAKERİMOĞLU  - 11.07.2018 - KERİMLİ markaları sahibi - Şirket Genel Başkanı

‘’ geçmişten günümüze anılar ‘’

‘’ geçmişten günümüze anılar ‘’

Benim için  ‘’ AKKEÇİLİ KÖYÜ - YÖRÜKEVİ VE YÖRÜK MÜZESİ ’’ önemlidir
 

            Benim için doğup büyüdüğüm ve çocukluk yıllarımın geçtiği  ‘’ AKKEÇİLİ ‘’ köyü önemlidir.   Köyümüzün gelişimi için bir çivi dahi çakan varsa; benim gözümde değerlidir.  Köyümüz halkı ile bir araya geldiğimizde;   köyde birlik  ve beraberliği güçlendirmemiz gerektiğini her fırsatta söylemişimdir. Bu köyde birlik beraberlik sağlanmaz diyenlere de; ilk önce iki mahalle arasına sokulmak istenen mahalle ayırımcılığı ile ilgili nifak tohumlarını ortadan kaldırarak başlayabiliriz. Köylümüzün yetiştirdiği ürünleri daha değerli satabilmek için bir kooperatif veya limited şirket , köylüyü  birlik ve beraberlik için tutmak ve sosyal çevremiz ile iletişim bağımızı güçlendirmek için bir köy derneği kurmalıyız demişimdir.
            Bir gün köyde Yörük şöleni yapılacağını duyduğumda çok heyecanlandım.   ilk defa köylümüz bir etkinlik organize edecekti. İlk ve son şölen olur diyenlerin söylentileri de dilden dile dolaşıyordu. Henüz köyde bir dernek kurulmamıştı ama bu bir başlangıçtı ve mutlaka devamı getirilmeliydi.
            Köyüm ile ilgili o kadar heyecanlıydım ki; içim içime sığmıyordu. Hemen internetten köy dernekleri ile sosyal ve kültürel etkinlik düzenleyen tüm derneklerin yayınlanan tüzüklerini tek tek incelemeye başladım. Kiminin tüzüğü çok basit, kiminin tüzüğü çok detaylıydı. İncelediklerimden alıntılar yaparak örnek bir dernek tüzüğünü ‘’ akkecili1.com '' adlı internet site yöneticisine sitede yayınlanması ve köylümüzce artı eksilerinin tartışılarak kendi dernek tüzüğümüzün hazırlanmasını istedim. Sitede yayımlanmadı ancak aradan geçen zaman içinde bir dernek kuruldu. Benim site yöneticisine gönderdiğim örnek dernek tüzüğü değerlendirildi mi? değerlendirilmedi mi? diye sorarsanız bana site veya daha sonra kurulan dernek yetkileri tarafından hiç geri dönüşler olmadığı için inan ki bilmiyorum. İnandığım tek şey köyümün gelişimi ile ilgili her şeyi ben içimde yaşatmaya çalışıyorum. Ve de yaşatmaya devam edeceğim.
            Çok istememe rağmen her düzenlenen Yörük şölenine görevim nedeni ile katılamadım. Ancak şölen heyecanını içimde hep yaşatmaya devam ettim.  2014 yılı mart ayı içerisinde gurbette yaşayan her insanın yaptığı gibi doğup büyüdüğüm köyüm ile ilgili hayalleri içimde yaşamaya başladım.  Köyümüzde her yıl düzenlenmeye başlanan yörük şöleni daha aktif nasıl kutlanır, bu konuda neler yapılabilir diye düşündüm.  ( Hani meşhur bir söz vardır ‘’ hayal kuranında kurmayanında  ….. ‘’ diye başlar. Aslında ‘’ her gerçeğin bir hayali vardır’’ . Ben buna yürekten inanırım.  Yürekten hayal ettiğim birçok şeyi niyetim halis ise Allah bana yaşamayı nasip etti. )
 Şölen etkinliklerinde; şölene katılan halkımıza Yörük kültürü, geçmişten günümüze yörük yaşantısı ve yörük göçü daha iyi anlatılmalı ve köylü bu etkinliği sahiplenmeliydi.
Bu konuda internette araştırma yapmaya başladım. Ülke genelinde düzenlenen etkinlikleri ve etkinliği düzenleyenlerin insanların karşısına hangi program ve hazırlıklarla çıktıklarını inceledim. Buna kendi fikirlerimi ve araştırmalarımı da ekleyip bir yazı haline getirdim. Sonrasında köyümüzün sosyal ve kültürel alanlarda gelişmesi, ekonomik çıkarlar elde etmesi için ‘’  Yörük kültürü ve Yayla turizmi ”  adlı bir proje hazırlatılmasının önemli olduğuna inandım.  Bu çalışmamı tamamladıktan sonrada  ‘’ MİLLİ KÜLTÜR VE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM ’’ başlığı adı altında yayınlanması ve geliştirilmesi için yine köyümüzle ilgili yayın yapan  ‘’ akkecili1.com '' adlı internet site yöneticisine sitede yayınlanması ve köylümüzce artı eksilerinin tartışılarak değerlendirilmesi için 10.03.2014    e-posta olarak gönderdim. Ancak yayınlanmadı. Nedenini bilmiyorum ve hiç sorma gereği de duymadım. 
Aradan biraz zaman geçtikten sonra aynı başlıklı yazımı kendi internet sitem olan ‘’ www.kerimli.net ‘’ te yayınlama kararı aldım.  ‘’ www.akkecili1.com ‘’ sitesi ziyaretçi sayfasına ‘’ MİLLİ KÜLTÜR VE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM ’’ adlı yazımı ‘’ www.kerimli.net ‘’ ten okuyabileceklerini yazdım. ( NOT: yazı halen ‘’ www.kerimli.net ‘’ te yayındadır merak edenler okuyabilirler. )
Zaman ilerledikçe ‘’ Yörük kültürü ve Yayla turizmi ” ile ilgili kendi fikir ve araştırmalarımın boşa gittiğini, bu konuda ‘’ akkecili1.com ‘’ site yönetiminin ve dernek yöneticilerinin duyarsız kaldığını düşünmeye başladım.  Bir gün köyümüz için ‘’ yörük evi ve yörük müzesi projesi ‘’ hazırlatıldığını ve BAKA ( Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı )  tarafından onaylandığını duyduğumda çok heyecanlandım. Dernek yönetimi proje aşamasında benim fikir ve araştırmalarımdan faydalandı mı? Faydalanmadı mı? İnan ki bilmiyorum. Onlar bu konuda bana bir açıklama yapmadı, bende hiç sorma gereği duymadım. Çünkü benim içimdeki  köy sevgisi bambaşka….. Köyüme hizmet gelsin de, ben emeği geçen herkese teşekkür etmesini bilirim.
BAKA ‘’ Yörük evi ve yörük müzesi projesi ‘’ ‘ ni 2016 yılında tamamladı. Köylümüzün ve Yörük Dünyasının hizmetine açtı. Projede emeği geçen ‘’ Sayın BAKA yetkililerine, Valimize, ilçe Kaymakamımıza, Köy Muhtarımıza, Dernek Başkanımıza ve dernek yönetimine, projenin diğer görünmez yüzü olan tüm insanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ve saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 
 
Sözün özü;
Akkeçili köyü    ‘’ Yörük evi ve yörük müzesi ‘’    Isparta’ ya 58 Km, Davras Kayak Merkezi’ ne 72 Km, Burdur’ a 75 Km, Denizli’ye 180 Km, Antalya’ya 165 Km, Yalvaç’ a (PsidiaAntiocheia Antik Kenti) 70 km ve Eğirdir ‘e 40 km mesafede.
   Doğusu, güneyi ve batısı orman yeşili çevrili ve kuzeyi yedi renkli göl olarak bilinen Eğridir gölüne nazır, yeşil-mavi doğa güzellikleri ile köyümüz:  ATA'larımızın 1920 ‘li yıllarda yerleşik hayata geçtiği yer ve yaylasıdır.
 
Necati KOCAKERİMOĞLU  ‘nun 04.06.2016   tarihli     ‘’ Yörük evi ve yörük müzesi projesi ‘’ nin açılışındaki mesajı:
‘’ Senirkent Akkeçili köyü Yörük Kültürünü koruma ve yaşatma derneğinin düzenlemiş olduğu yörük şölenine görevim nedeni ile katılamıyorum. Köyümüzde faaliyete geçecek YÖRÜK EVİ projesinin açılışı nedeni ile bu şölen köylümüz adına çok özel olacak. Yörük Kültürü özü'nün en iyi şekilde anlatılacağını umuyorum. Yörük evi projesinde ve yörük şöleni hazırlıklarında emeği geçenleri kutluyorum. Şölene katılan herkese iyi eğlenceler......  ‘’
Necati KOCAKERİMOĞLU  04.06.2016     14:58
  
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret55512
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476
Saat