K E R İ M L İ       Akkeçili köyü Kuzyaka küme evleri No: 42 Senirkent Isparta TÜRKİYE        '' www.kerimli.net ''

                K    E    R     İ     M     L     İ         "  nesil gücümüz   "                                  

B
ir aşkla başladık bu sevdalara,
          Sevdamız uğruna düştük yollara,
                   Birlikte karşı koyduk uzun yıllara,
                           Azimle sahip çıktık kutlu davamıza,
                                    Bugün varsak; sağlam duruşumuz arkamızda...       Necati KOCAKERİMOĞLU  - 11.07.2018 - KERİMLİ markaları sahibi - Şirket Genel Başkanı

AKKEÇİLİ KÖYÜ YÖRÜK ŞÖLENİ ETKİNLİKLERİ

               ‘’ MİLLİ KÜLTÜR VE DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM ’’

           1 -  2014 yılı Şölen programından önce; şölene katılan halkımızın Yörük kültürünü daha iyi anlayabilmesi ve sahiplenebilmesi için geçmişten günümüze yörük göçünün nasıl yaşanıldığını anlatan bir slayt gösterimi hazırlatalım, yörük şöleni esnasında; görüntü aktarım cihazı veya bir projeksiyon aleti ile şölene katılanlara ve sonraki nesillere aktarmaya çalışalım. Bu çalışmalara köy halkının geçmişten bugünlere ve yarınlara aktarabileceği fotoğraf, video, köyümüzün özelliklerini ve güzelliklerini anlatan kısa film eklenebilir.

              2 -   Her zaman iletişim kurabileceğimiz dernek binamızı öncelikle yapalım, dernek binasının alt katını; kültür ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği salon yapalım.  Aynı zamanda cüz’i kira karşılığında; düğün, nişan, sünnet, özel gün ve eğlencelerde ve taziyelerde halka açık tutularak derneğe gelir tahsilatı yapılsın.

            3 -  Önümüzdeki yıllar için şölen kültürünü ve turizm yatırımlarını anlayan birilerine,  “ Kuruçeşme yaylası ”  ile ilgili olarak “ Yörük kültürü ve Yayla turizmi ”  adlı bir proje hazırlatalım, köy muhtarımız ile köy dernek yetkililerimizin Kaymakamlık, Valilik Makamlarına ve konu ile ilgili bakanlıklara projeyi sunmalarını bekleyelim. Bu konuda internette yaptığım araştırmalarda: Kaymakamlık, Valilik Makamları ve Kültür ve Turizm Bakanı ile Orman ve Su İşleri Bakanı’nın gereken destekleri verdiklerini yönünde yazı ve yorumlar gördüm.  Okuduklarımdan benim anladığım projelendirilmiş şölen alanı önce Bakanlık tarafından Isparta Valiliği’ne tahsis edilecek. Isparta Valiliği de köy derneğimize tahsis yapacaktır. Sonra “ Yörük kültürü ve Yayla turizmi ”  adlı bir proje çalışmalarımız başlayacaktır.
         

            Yörük Obalarına tahsis edilecek bu alanda, bahar ve yaz aylarında aşağıdaki hususlara dikkat çekebiliriz:

                 Proje kapsamında;

* Şölen alanı merkezine derneğe ait Otağ çadırı kurulur.
* Şölen alanı düzenlemesinde;  otağ çadırı önüne toprak zeminde basamaklı tribün ve sahne oluşturulur, zemin çimlendirilir, sahne konserlerine devam edilir, çeşitli sosyal etkinlikler düzenlenir.
* Halk tarafından kurulacak kıl çadırlar için plan ve koordinasyon ayarlaması yapılır. 
* Yörük kültürünü anlatan bir seyyar müze oluşturulur.
* Kirmen ile yün eğrilmesi, çadır, çul, çuval dokumalarından ve tezgâhlarından örnekler verilir.
* Proje alanında belirlenen bir yerde halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları seyyar satıcılardan oluşan pazar grubu oluşturulur. ( manavlar, kebapçılar ve dönerciler, dondurmacılar ve meşrubatçılar, hediyelik eşyalar ve hazır giyim malzemeleri satanlar vs.)
* İçme suyu, wc /lavabo vs. düzenlemeleri yapılır.
* Yörük kültürüne özel yayık ayranı ve gözleme yapımına başlanır.
* Keçi – Koyun - inek ağıllarından ve sürülerinden örnekler verilir, belli ücretler karşılığında bunların süt, peynir, yoğurt vs. ile kahvaltılar yapılır.
* Günümüz gençliğine hitap eden uçurtma, uçan balon vs. yarışmaları yapılır.
* Projede reklam ve afiş düzenlemesi yapılır, ticari ve tanıtım amaçlı ( ticari amacı olmayan ) olanlar ayırt edildikten sonra bunlardan dernek adına belli miktarlarda ücretler alınır ve dernek tahsilat makbuzu verilir.

          Şölende dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi ise;

          Birlik ve beraberlik amacı taşıyan yörük şöleninde; insanları ayrıştıran görüş ve düşüncelere izin verilmesin. Şölen kutlamalarında öz’ün dışına çıkılmasın.  Şölen kutlama alanına asla;  “ bir siyasi parti görüş ve düşüncesini açıklayacak kişi veya gruplar davet edilmesin, partilerin bayrak ve afişleri asılmasın, dağıtılmasın. Yörük obaları birilerinin kullanmaya çalıştığı arka bahçe olmasın.  Şayet katılan siyasiler olursa; bunların yörük kültürü, köyümüzün kalkınması, ekonomik gelişimine katkı sağlayan projeleri dışında bir konuşma yapmasına izin verilmesin, şölen kutlamaları asla; siyasilerin şov alanı olmasın.

10.03.2014

                                                                Necati KOCAKERİMOĞLU
                                                             kerimli-der.net & kerimli.net

Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret57434
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
Saat